acilis

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. 63. Kampanya Açılış Töreni

Kampanya açılış törenine, Amasya Valisi Salih Işık, CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Suluova Kaymakamı Hayatı Taşdan, Suluova Garnizon Komutanı Yüzbaşı Cenk Alper Göksu, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol, Hamamözü Belediye Başkanı Bahattin Destebaş, Amasya İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Çıttır, Pancar Ekicileri Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Fakı, Suluova TSO Başkanı Turgut Aksu, Suluova Ziraat Odası Başkanı Adnan Öksüz, Küçük Sanayi Sitesi Başkanı M.Ali Usta, AK Parti İlçe Başkanı Muhammed Biçer, CHP İlçe Başkanı Vedat Güdek, MHP İlçe Başkanı Osman Aday, İl Genel Meclis üyeleri, Amasya Pancar Ekicileri ve Amasya Şeker Fabrikası Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu eski Başkanı Mahmut Demir, Eski Amasya Milletvekili Ramis Topal ve çeşitli kurum, kuruluş temsilcileriyle çiftçiler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, bu fabrika insanlarımızın geleceğe huzurla baktığı bir tesis olmuştur diyerek konuşma yapan Vali Salih Işık şunları kaydetti: “Amasya Şeker Fabrikamızın 63. Şeker Pancarı Alımı kampanyası vesilesiyle aranızda bulunmaktan son derece mutluyum. Yeni sezon inşallah kazasız, belasız ve bereketli geçer. Yeni sezonun fabrikamıza, yöneticilerimize, bölgemize, esnafımıza ve çiftçimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu fabrikayı memleketimize kazandıran demokrasi şehidimiz merhum Adnan Menderes ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Gazilerimize sağlık ve afiyetler diliyorum.

Bugün ilçemize ve bölgemize önemli bir ekonomik katkısı olan Amasya Şeker Fabrikasının pancar alım kampanyasını başlatıyoruz. Amasya tarıma dayalı ekonomisi olan bir şehir. Tarım ve hayvancılığın ilimiz ekonomisindeki ağırlığı %21 civarında. Ürün bazında baktığınızda Amasya’nın bamyası, kirazı, misket elması ve diğer ürünleri göze çarpan ürünleri. Fakat şeker pancarına ayrıca bir parantez açmak gerekiyor. 12 üretim bölgesinde 6400 çiftçinin ürettiği yaklaşık 650-700 bin ton üretim söz konusu. Son derece muhteşem bir rakam. Bu güzel hizmete emek veren herkese teşekkür ediyor, yeni sezonun kazasız ve belasız geçmesini temenni ediyorum." İfadelerini kullandı.

Amasya CHP Milletvekili Mustafa Tuncer ise yaptığı konuşmasında bölgemizin parlayan yıldızı Amasya ekonomisinin göz bebeği fabrikamıza her kesin sahip çıkması gerektiğini ifade ederek 63. Pancar alım kampanyasının hayırlı olmasını dileyerek kazasız belasız bir sezon geçirilmesini temennisinde bulundu.

Belediye Başkanı Fatih Üçok ise yaptığı konuşmasında; “Bu fabrika tam 63 yıldır burada bacasını tüttürüyor, üreticiye destek oluyor, çalışanlarına iş ve aş oluyor. 1 Eylül gününde kampanyanın açılmasını çok anlamlı buluyorum. Çünkü 1 Eylül 1957 Suluova’mızın ilçe oluş tarihidir. Fabrikamız bu tarihte yeni kampanyasının açılışını kutlarken bizlerde şehir olarak ilçe oluşumuzun onurunu ve gururunu kutluyoruz. Elbette şehrimiz şeker fabrikasına çok şey borçludur. Fabrikamız aynı zamanda bölgemizinde en büyük ekonomik değeridir. Fabrikamız bölgemizde birçok ilklerin öncülüğünü yapmıştır. Bu yönü ile taktire şayandır. TDİ Besi Organize Sanayimizde bugün Türkiye’nin en büyük Et Entegre Tesisleri kurulmuş ise bunun en büyük etkeni şeker fabrikamızdır. Fabrikamız sadece ekonomik değil sosyal olarak ta ilçemize katma değer yaratmaktadır. Fabrikamız ile ayrıca kent kimliğine katkı sağlayacak bir imar çalışmasını başlattık. Bu sayede ilçemizde yeni kent meydanı, cami alanı, toplu konut alanı, park alanları ve işyerleri ortaya çıkacak. Suluova güzel şeylere gebe. Buna katkı sağlayan fabrikamıza ve herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Fakı ise konuşmasında; “Amasya Şeker Fabrikasının 1953 yılında hem temeli atılmasında ve 1954 yılında açılışında bulundum. Şeker fabrikası Amasya’nın en büyük fabrikasıdır. Bugün bu fabrikamızın 63’inci pancar alım kampanyasını açmak için buradayız. Hepinize hoş geldiniz diyor, kazasız belasız bir kampanyanın geçmesini diliyorum” dedi.


Ocak 2017 tarihinde sınav yaparak İşçiye kadro müjdesi veren Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Uysal ise yaptığı konuşmasında şunları kaydetti; “Fabrika bölgesinde bize belirlenen kota miktarı kadar pancar üretimi yapamadığımız için şeker kurumunun müsaadesi ile dış bölge olan İç Anadolu Bölgesinde pancar ekimi yaptık. Kotamızı bu şekilde doldurduk. Dış bölgeye ektirdiğimiz pancarı 170 TL’den alıyor, nakliyesi ile birlikte 225 TL’ye fabrikamıza mâl ediyoruz. Bölgemizde ise çiftçimizin pancarını 16 polar’dan 225 TL alıyoruz. Kotamız gereği Fabrikamızın 700 bin ton pancara ihtiyacı var. Bölgemizde ancak 550 bin tonunu tedarik edebiliyoruz. 150 bin ton pancarı ise dış bölgeye ektirdiğimiz pancardan karşılayacağız. Bu yıl pancarlarımızın içindeki şeker oranı çok yüksek, başarılı bir kampanya geçireceğimizi ifade edebilirim. Son 2 yıldır kar üreten bir tesis haline geldik. Geçtiğimiz yıl 10 milyon 200 bin TL, bu yılda yaklaşık o civarda karlılığımız söz konusu olacak. Türkiye de 225 TL bedelle pancar alan tek firma Amasya şeker fabrikasıdır. Devletin 24 tane şeker fabrikası var. 8 tanede özel fabrika var. Biz çiftçimizle 225 TL’ye anlaştık. Türkiye de en yüksek pancara bedel ödeyen firma biziz. Ayrıca pancarını teslim edene 45 gün sonra parasını ödüyoruz. Elde ettiğimiz kazancı çiftçimizle paylaşıyoruz. Kampanya bitiminden sonra yani Ocak ayı içerisinde Sendikamızla yaptığımız görüşmeler neticesinde Muvakkat İşçilerimize sınav yaparak kadro verme hedefimiz var. İşçilerimize bugünden müjde veriyorum” dedi.


Pancar üreticisine 133 Milyon ödeme yapılacağını belirten Amasya Şeker Fabrikası Genel Müdürü Hasan Çapraz ise konuşmasında; “Çiftçimizden alınacak pancar 700 bin ton olup, firesi düşüldükten sonra bedeli ödenecek pancar 636 bin ton. Pancar üreticisine ise 133 milyon TL ödeme yapacağız. Bölgemizde bulunan pancarların fabrikamıza taşınması için nakliyecilere 14,2 milyon TL ödenecektir. Bu yıl 70 bin ton Kristal şeker, 26 bin ton melas ve 210 bin ton yaş küspe üretimi hedeflenmiştir. 2014 Yılında 2. Büyük 500 sanayici listesinin 312 basamağında bulunan şirketimiz 2015 yılında 67 sıra yükselerek 245. Sıraya yükselmiştir. 5 Yıl içerisinde hedefimiz ilk 500 sanayici arasında yer almaktır. Şirketimiz ülke ve bölge ekonomisine 300 milyon TL’lik bir hacim sağlamaktadır. Bu hacmi 5 yıl içerisinde 1 milyar TL ye çıkarabilme potansiyelimiz bulunmaktadır. Fabrika bünyemizde bulunan 830 personel, 12 iş kur personeli ile birlikte 842 çalışan ile kampanya ya girmekteyiz. Şirketimiz geride bıraktığımız mali yılda 20,7 milyon TL vergi ve SGK primi ödeyerek bölgemizde vergi rekortmeni olmuştur. Fabrikamız son 4 yılda 30 milyon TL’lik yatırım yapmış, bu yatırımların %80’i ödenmiş olup, finasmanını öz kaynaklarından sağlamıştır. İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Fabrikaya pancar teslim eden üreticilere Vali Işık ve protokol üyeleri tarafından çeşitli hediyeler verildi.

63'inci pancar alım kampanyası, İlçe Müftüsü Hüseyin Okuş’un duaları eşliğinde kurban kesiminin ardından Vali Işık’ın “hayırlı ve bereketli olsun” temennileriyle başladı.

Fabrika tarafından çiftçilere ve davetlilere yemek ikramı yapılarak program sona erdi.

Üretime ilk Başlangıç Verilmesi

Kantar Açılışılışı

Kireç Dairesi Açılışı

Basında Amasya Şeker A.Ş. Kampanya Töreni

Milliyet

Haberler

Merzifon Pusula

Memleket

Suluovambiz