yatırım

Amasya Şeker Fabrikasında, İleri Atık Su Arıtma Tesis Temeli Atıldı

“Kaliteli ve Çevre Dostu Firma” vizyonunda hızla ilerleyen Amasya Şeker Fabrikası, bu doğrultuda önemli bir projeyi daha hayata geçirerek ‘İleri Atık Su Arıtma Tesisi’nin temelini attı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Amasya Şeker Fabrikası Genel Müdürü Hasan Çapraz, Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. ile ÇEVTAŞ Çevre Teknolojileri San. Ve Tic. A.Ş. arasında 17.09.2015 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında, tamamı Türk Mühendisleri tarafından tasarlanan ‘İleri Arıtma Sistemi’ projesinin bölgemize kazandırılacağını belirterek, “Bu kazanımı sağlayan Amasya Şeker Fabrikası Yönetim Kuruluna teşekkür borçluyuz” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kriterlerine uygun olarak İleri Teknoloji ile kurulacak olan Arıtma Sisteminin önümüzdeki şeker üretim kampanyası döneminde hizmete girmesini planladıklarını açıklayan Hasan Çapraz, “Amasya Şeker Fabrikası A.Ş.’nin şeker üretimi proseslerinden kaynaklanan atık suların, yüksek verimle ve gerekli alıcı ortama deşarj standartlarına uygun şekilde arıtılabilmesi ve fabrika proseslerinde tekrar kullanılabilmesi amacıyla kurulacak olan atık su arıtma tesisi yaklaşık 12 Milyon TL bütçe ile tamamlanması öngörülmektedir” dedi.
Kurulmakta olan yeni İleri Arıtma Sisteminin fiziksel ön arıtma, biyolojik anaerobik arıtma, azot giderimi içeren biyolojik aerobik arıtma ve çamur susuzlaştırma proseslerinden oluştuğunu açıklayan Genel Müdür Hasan Çapraz, günlük atık su arıtma kapasitesi 7.200 m3 olan atık su arıtma tesisinin ana ünitelerinin ise, Ön Arıtma Üniteleri, Anaerobik Biyolojik Arıtma, Aerobik Biyolojik Arıtma, Çamur Yoğunlaştırma ve Susuzlaştırma Sistemi ve Biyogaz Değerlendirme Sistemi olduğunu belirterek, Anaerobik arıtım kısmında elde edilecek biogazın fabrika bünyesindeki mevcut buhar kazanlarında kullanılacağını ve bu sayede Enerji Maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlanacağına dikkat çekti.
Ayrıca, İleri Arıtma Sistemi ile pancar yıkama amacıyla Sol Sahil Sulama Birliğinden alınan suyun, işletme içinde tekrar kullanılarak %50 oranında su kullanımında tasarruf sağlanmasının da hedeflendiğine değinen Hasan Çapraz, Amasya Suluova ya en son teknoloji ile kazandırılacak olan İleri Arıtma Tesisinin Yatırım kararını alan Amasya Şeker Yönetim Kuruluna teşekkür ederek, “Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. her zaman olduğu gibi çevrenin korunmasına katkı sağlayarak geleceğe yatırım yapmaya devam etmektedir ve devam edecektir” diye belirtti.
Fabrika bünyesinde ki alanda temeli atılan ‘İleri Atık Su Arıtma Tesisi’ kurban kesilmesinin ardından yapılan dualarla gerçekleştirildi.