Amasya Şeker Fabrikası A.Ş 'ye Hoşgeldiniz

Bölge Suluova

 

Suluova Merkez Kantarına Bağlı Köyler

AKÖREN

AKTARLA

ALİŞAR

ARUCAK

AYRANCI

BAYIRLI

CÜRLÜ

ÇAYÜSTÜ

ÇUKURÖREN

DEREKÖY

YALNIZ

DEVECİ

KARGA

KARŞIYAKA

EYMİR

HACIBAYRAM

KAPANCI

KARASU

KAYADÜZÜ

KEMALİYE

KILIÇASLAN

KOLAY

KULU

KURNAZ

KUTLU

KÜPELİ

OĞULBAĞI

ORTAYAZI

SALUCU

SAYGILI

SULUOVA

Tel: 0 358 417 25 11   Adres: Amasya Şeker Fab. Suluova   E-Posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

COĞRAFİ YAPISI
Orta Karadeniz Bölgesi'nin iç kısmında yer alan Suluova, Amasya'nın 25 km batısında kalır.ilçe yüzölçümü 465.868 dekar,denizden yüksekliği 510 m'dir.Suluova'nın üç tarafı yüksek olmayan dağlarla çevrilidir.Akdağ ilçenin en yüksek dağı olup, yüksekliği 2064 m'dir. Suluova'nın batısı Merzifon ovası ile bağlantılıdır.Tersakan ilçenin en önemli akarsuyudur. Kaynağı Ladik gölü olan Tersakan Suluova'ya Eski Çeltek'ten girer ve Suluova ovasında sağa doğru bir yay çizerek Amasya'da Yeşilırmak ile birleşir.Yedikır mevkiinde bulunan Yedıkır Göleti Tersakan'dan 7,5 km mesafede büyük bir kanalla su taşınarak inşa edilmiş 60 milyon metreküp hacimli çevrenin en büyük sulama barajıdır.

İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ
Suluova İç Anadolu Bölgesi karasal iklimi ile Karadeniz Bölgesi iklimi arasında kaldığından geçiş iklim özelliklerine sahiptir.Yağışlar en çok ilkbahar ve kış aylarında görülür. En yüksek sıcaklık ortalaması 21,5 derece ile temmuz ayında, en düşük aylık sıcaklık ortalamasıda 2,2 derece ile ocak ayında gözlenmiştir. İlçemizde bitki örtüsü ise akdağ eteklerinden başlayarak yüksek bölümleri ormanlarla kaplıdır. Kuzey batıyadoğru uzanan dağlarda ormanlar giderek zayıflar. Güneydeki dağlarda ise hemen hemen hiç orman yoktur.Ormanlık örtüyü çam, gürgen ve meşe agaçları oluşturur. Ovadaki bitki örtüsü ise meyve bahçelerinden, kavak ve söğüt ağaçlarından ibarettir.

NÜFUS VE ULAŞIM DURUMU
2000 yılı nüfus sayımlarına göre ilçemiz nüfusu 42.800 'dür. İlçeye bağlı toplam 38 köy ve bir kasaba vardır.

Suluova  Türkiye'nin doğusuyla batısını,kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayan kara ve demiryolları üzerine kurulmuş bir ilçedir. Ulaşım sorunu yoktur. Her yöreye direkt bağlantı kurulabilmektedir.Hava ve deniz yolu için Samsun'a 100 km uzaklıktadır. Samsun-Sivas demiryolu hattı ilçemiz sınırları içerisinden geçmektedir.her gün ulaşımı sağlayan yolcu treni bulunmaktadır. İlçemize bağlı tüm köylerin yol, su ve elektriği mevcuttur.

TARIM
İlçemizde 274.280 dekar tarım arazisi vardır.Bunun 148.480 dekarı (%54) sulanmaktadır. İlçe alanının %59'u tarım arazisi, %16'sı çayır-mera, %9,8'i orman ve çalılıklar ve %15,2'si verimsiz alanlardan oluşmaktadır.

İlçemiz ekonomisi, tarım ve tarıma dayalı sanayi ağırlıklıdır.Suluova'da tarım oldukça gelişmiş olup, Türkiye ölçülerine göre makinalaşmış tarım yapılmaktadır.

Tersakan ırmağının ve yedıkır barajının suladığı Suluova'nın Yedıkır ovası, Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinin iklim özelliklerini birlikte taşıyan geçit bölgelerinde bulunması, hemen hemen her türlü tarım ürününün yetiştirilmesine imkan tanımaktadır.İlçemizde Yedıkır barajı ile birlikte sulu tarıma geçilmesi , sanayi bitkilerinin yanında bağ-bahçe tarımı (Meyvecilik-Sebzecilik ) ve tarım üretimide olumlu yönde etkilenmiştir. Son yıllarda soğan ve pancar üretiminin yanında bazı köylerimizde patates üretimide yaygınlaşmaktadır. İlçemizde kavun , karpuz,salatalık,domates v.b. tarla sebzeleri, elma, kiraz, şeftali v.b. meyvelerde yetiştirilip pazarlanmaktadır.

HAYVANCILIK
İlçemizde tarımsal gelirlerin içinde hayvancılığın, özellikle besi hayvancılığının yeri büyüktür.En son verilere göre ilçe genelinde 31.275 adet büyükbaş, 18.764 adetde küçükbaş hayvan vardır.Toplam besi ahır sayısı 2400 olup, bunun 1100 adedi şehir merkezinde, 1300 adedide köylerdedir.Şehir merkezinde besi kapasitesi 30.000 baş olup, besiye alınan hayvan sayısı ise 19.000 büyükbaş hayvan vardır. Bu rakamlar ilçemiz ekonomisinde hayvancılığın ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir.

Gündemden Haberler

20.05.2016 Yönetim Kuru Başkanımız Metin UYSAL'dan Mesaj


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Ulaşım Krokisi

Haftanın Anketi

Şeker Fiyatları
 

İletişim Formu

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Copyright © 1953 - 2012 Amasya Şeker Fabrikası A.Ş