Amasya Şeker Fabrikası A.Ş 'ye Hoşgeldiniz

Bölge Erbaa

Erbaa Kantarına Bağlı Köyler

AKKOÇ

BAĞPINAR

BALLIBAĞ

BÖLÜCEK

ÇATILI

MERKEZ

KALE

KARAKAYA

KOÇAK

PINARBEYLİ

SALKIMÖREN

TANOBA

ÇATILI

TEPEKIŞLA

TOSUNLAR

ÜZÜMLÜ

Erbaa Değirmenli Kantarına Bağlı Köyler

A.ÇANDIR

AKÇA

ÇALKARA

ÇEVRESU

DEĞİRMENLİ

EVYABA

HACIPAZAR

KIZILÇUBUK

Y.ÇANDIR

Tel: 0356 7151362   Adres: Fatih Sultan Mehmet Mah. Alişan Diktaş Cad. No:45 Erbaa/TOKAT   
E-Posta: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

COĞRAFİ YAPISI
Erbaa ilçesi, Orta Karadeniz Bölgesinde Tokat iline bağlı olup, Kelkit ve Tozanlı çaylarının birleşerek yeşil ırmak adını aldığı yerde bereketli topraklar üzerinde kurulmuştur. İlçe toprakları 1111 km2 lik bir sahaya sahiptir. Deniz seviyesinden yüksekliği 248 metredir. Kuzeyde Samsun'un Çarşamba ilçesiyle Ordu ilinin Akkuş ilçesi batıdan Amasya'nın Taşova ilçesi doğudan Tokat'ın Niksar ilçesi, güneyden Tokat merkez ve güney batıda Turhal ilçesiyle çevrilidir. İlçenin üzerinde bulunduğu ovanın kuzeyinde, Canik Dağı içinde değerlendirilen Karınca Dağı, güneyinde Sakarat ve Boğalı Dağları, doğu ve batısında da bu dağların uzantıları yer almaktadır.

ARAZİ YAPISI VE TOPRAK KARAKTERİ
Erbaa ilçesinin kuzey ve güneyindeki dağlar çok dalgalı bir arazi yapısına sahip olduğundan burada yerleşen köylüler hayvancılık ve orman işleri ile uğraşmaktadır. Azda olsa olsa buğday ve mısır ekimi yapılmaktadır. Erbaa ovasında ise arazi yapısı oldukça düz ve ziraate uygundur. Ovanın sulanması Kelkit ve Tozanlı çayları üzerine kurulmuş sulama şebekelerine bağlı kanallar ile yapılmaktadır. Karınca Dağları eteklerindeki arazilerin sulanması ise derin kuyu pompaları vasıtası ile yapılır. Erbaa ovasındaki topraklar genelde humusça zengin topraklar olup, Kumlu milli topraklarda hayli yer tutmaktadır. Ovada çok arazi yoktur.

İKLİM
Erbaa'da mevsimler tam hükmünü icra edemeden birinden diğerine geçmektedir. Bu durum bölgenin iklim tipinin belirlenmesini zorlaştırmaktadır. Erbaa'da kara iklimi ile ılıman deniz iklimi arasında kalanlar geçit iklimi hüküm sürmektedir. Ayrıca bölgede bozulmuş Akdeniz iklimi ceyeran etmektedir. Çünkü, burada kuzey Anadolu'nun da silsilesi etkisini kaybettiğinden ve yeşil ırmak Havasının batısında rutubetli rüzgarlara maruz kaldığından ılıman bir iklimin hüküm sürdüğü görülmektedir. Bu nedenle kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. Erbaa'da en uzun ve kararlı mevsim sonbahardır. Sonbahar ılık ve devamlı, kış kısa ve genelde ılımandır. Yazın en sıcak aylar Temmuz- Ağustos' dur. Bu aylarda sıcaklık ortalama 36-39 derecedir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ
Erbaa Bölgesinin zengin bir bitki vardır. Genellikle bölgeye hakim olan bitki türü, Orman formasyonlarıdır. İklim tipi olarak bir geçiş yeri teşkil ettiğinden bir çok türden bitkilerin yetişmesine imkan tanır. Bunlar:

A ) Tarım Yapılan Bitkiler

Tütün, buğday, arpa, çavdar, yulaf, ayçiçeği, nohut, fiğ, mercimek, bakla, fasulye, bezelye, burçak, soğan, pırasa, sarımsak, ıspanak, lahana, turp, patates, domates, biber, salatalık, nane, dereotu, maydanoz, bamya, marul ve şeker pancarıdır.

B ) Yetişen Meyveler

Çilek, ceviz, erik, fındık, vişne, kiraz, kayısı, nar, üzüm, ayva, elma, armut, incir, kavun, karpuz, ivaz, ıhlamur, kızılcık, mahlep, muşmula ve dut. Son zamanlarda yenidünya ve kivi yetiştirilmeye başlamıştır.

EKONOMİ
Erbaa Tokat'ın en zengin ilçelerinden biridir. Düşük gelirler bilhassa dağ (orman) köylerinde oturan kesimleridir. Çünkü hem işlenecek toprak miktarı az hem de mevcut arazi bayır ve kalitesizdir. Buralarda hayvancılık ise uzun süren kış şartlarında çok yorucu ve bıktırıcı bir iştir. Ovaya doğru indikçe hayat standardı yükselmektedir. Çünkü arazinin her türlü tarıma uygunluğu ve verimin yüksekliği bilhassa devlete kolayca pazarlama imkanı olan tütün ve pancar gibi endüstri ürünlerinin yetişmesi ovada oturanların yüzünü güldürmektedir. İlçe merkezinde tarım ürünlerinin yanı sıra son 20 yıl içerisinde görülen bir sanayii patlaması söz konusudur. Açılan irili ufaklı fabrikalar sokakta boş gezen insanların bir emek kapısı haline gelmiştir. Erbaa ekonomisine yön veren unsurlar şöyle sıralanabilir. Erbaa ekonomisine yön veren unsurlar şöyle sıralanabilir.

Tarım

Erbaa ekonomisinin temelidir. İlçenin doğal yapısı, iklimi, önemli su kaynakları ve verimli toprakları, trunçgiller dışında orta iklim kuşağı bitkilerini hemen hemen tamamını yetiştirmesine elverişlidir. Tokat ilinin bitkisel üretim değerinin % 25' i Erbaa' dan sağlanmaktadır. Erbaa' nın bu bakımdan Tokat ve Türkiye tarımı ve ekonomisinde ayrı bir yeri vardır. Genel olarak ' Erbaa ovası ' adı verilen bu topraklar sadece ilçenin 100.000'i aşan nüfusunu değil, çevredeki ilçelerden gelen nüfusun bir bölümünde karnını doyurmamaktadır.

Sanayi

1950' den sonra Erbaa' dan hızlı bir gelişim ve değişim bir süreci yaşandı 1968'lere doğru Toprak- Sanayii' nin yıldızı parlamaya başladı. Toprak Sanayii' sinin yanı sıra orman ürünlerine dayalı ahşap parke ve kereste fabrikaları da bu hızlı gelişmede yerini almıştır. Sanayii' de ağırlık özel sektöre aittir. Kamu sektörü olarak sadece TEKEL'e ait yaprak tütün işletme atölyesiyle kaymakamlığa bağlı ERBİM'in küçük çaptaki konfeksiyon atölyesi bulunmaktadır.

Son verilere göre ilçede faaliyet gösteren belli başlı sanayii kuruluşları şunlardı.

Tuğla ve kiremit Fabrikası      30 Adet

Parke ve kereste Fabrikası    15 Adet

Kireç ocağı                            2 Adet

Kireç Paketleme Fabrikası     1 Adet

Un Fabrikası                          3 Adet

Çelik Eşya İmalatı                  2 Adet

Plastik Ayakkabı Fabrikası     1 Adet

Mozaik Kırma Fabrikası         1 Adet

Tekstil İşletmeciliği                 8 Adet

 

 

 

Gündemden Haberler

20.05.2016 Yönetim Kuru Başkanımız Metin UYSAL'dan Mesaj


Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Ulaşım Krokisi

Haftanın Anketi

Şeker Fiyatları
 

İletişim Formu

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Copyright © 1953 - 2012 Amasya Şeker Fabrikası A.Ş